Confirmed Athletes

2014 Fields final confirmed entries below (as at 18th February) – Please note for the 100m and Mile handicap events this does now confirm your entry in that event.  Any queries please direct to Craig – craig@internationaltrackmeet.co.nz asap.

Gatorade Open Handicap Mile confirmed entries (19) (in no particular order) : Matt Dryden, Tom Moulai,  Nick Moulai, Cameron Bartlett, Jacob Reese-Jones,  Malcolm Cornelius, Courtney Ruske, Jonathon Lord, Natalie Dryden, Matt Prest, Christopher Dryden, Matt Gibbons, Gabrielle Gray, Abby Williamson, Kerri Batin, Rozie Robinson, Albert Adcock, Kate Newitt, Dave Catherwood, Jared Monk, Fergus Eglesfield

Brian Taylor Memorial Womens’ 3000m (NZ Championship) – Rosa Flanagan (Canterbury), Lydia O’Donnell (Auckland), Genevieve LaCaze (Australia), Eloise Wellings (Australia), Holly van Dalen (Auckland), Lesley van Miert (Netherlands), Rachel Kingsford (Canterbury), Nikki Hamlin (Auckland)

New Balance Mens’ 3000m (NZ Championship) – Ben St Lawrence (Australia), Mark Hanrahan (Ireland), Jonathon Jackson (Auckland), Stephen Lett (Auckland), Sean Eustace (Canterbury), Callan Moody (Canterbury), Hamish Carson (Wellington), Dallas Wichman (Canterbury), Ben Musson (Canterbury), Tony Payne (Auckland), Evan Cooper (Wellington), Cameron Avery (Canterbury), Dan Balchin (Canterbury), Oska Inkster-Baynes (Canterbury), Caden Shields (Otago), Rowan Hooper (Wellington), Alex Gorrie (Canterbury), Matt Harris (Wellington)

Peter Walsh & Associates Throws Quadrathlon – incorporating the Radio Sport Allcomers Shot Put, Sileni Estates Open Discus, Athletics NZ Hammer Throw (Friday 5.30pm at Rawhiti Domain), and Peter Walsh & Associates 50m sprint  – Tom Walsh, Adam Miller, Matt Bloxham, Richard Callister, Alex Parkinson, Marshall Hall, Scott McLaren, TeRina Keenan, Lauren Bruce, Ryan Tinkle, Dale Pritchard, Jerram Huston, Hamish Dewar, Hayden Hall, Ella Pilkington, Larissa McKewen, Chris Mene, Ben Chong Wong, Katie Smith, Tina Hakeai, Jack Henry

Also featuring Valerie Adams in the RadioSport Allcomers Shot Put and Australian discus throwers Alix Kennedy and Christie Chamberlain

Wickliffe NZ Men’s  800m – Brad Mathas, Tristan Garrett (Australia), Jordan Rackham, Tim Cornish, Martijn Klaassen (Netherlands), Tannock Blair, Ben Anderson

Fountaine Design Women’s 800m –Angie Smit , Laura Crowe (Ireland), Ariana Harper, Pippa Trevella, Nikki Hamlin, Flora Brocherie, Jessie Anderson (pace)

Naylor Love Women’s Long Jump – Fiona Morrison, Jade Graham, Leanna Ryan, Georgia Freeman

Abbott Group Women’s 300m – Fiona Morrison, Laura McPhail, Jemima Tennekoon

BDO Christchurch Men’s 300m entries (two races) – Daniel O’Shea, Frazer Wickes, Cameron French, Tama Toki, Bailey Stewart, Alex Jordan, William Smart, Ben Wade, Phil Simms, Liam Mitchell, Tom Smith, Stephen Isaac

Chritchurch City Council Handicap 100m (please note that there will be three heats of the 100m sponsored by the Christchurch Casino, with the final later in the programme) – Cameron French, Fiona Morrison, Tama Toki, Nick Bolton, Laura McPhail, Leanna Ryan, Reuben Watson, Sabine Keenan, Jemima Tennekoon, Robbie Wigley, Malcolm Creelman, Andrew Weekes, Ben Ryan, Rosie Elliott, Elliot Nye, Georgia Freeman, Sam Fitzgerald, Daniel O’Shea, Jarvis Hansen, Matthew Keeley

Miles Continental Volkswagon Future Stars Discus – Lauren Bruce, Hamish Dewar, Larissa McKewen, Ngarama O’Keefe, Chantal Hall, Patrick Thacker, Caitlin Bonne, Martha Lolohea, Ruby Cochrane

Moa Beer Men’s 4x330m relays – North Island, South Island, NZ Juniors

Christ’s College Secondary Schools Challenge – Boys’ 4x330m Relay – Christ’s College, St Andrews, Christchurch Avon (mixed team)

Athletics Canterbury Secondary Schools Challenge – Girls’ 4x330m Relay St Margarets, Villa Maria, St Andrews , Dunstan High School

1-Group Web Design Boys’ 12-14 year old 4x100m Relay – Christchurch Avon A & B, Papanui Toc H A & B, Christ’s College, Selwyn, Port Hills, Phoenix

ITM Supporters Club Girls’ 12-14 year old 4x100m Relay – University of Canterbury A & B, Papanui Toc H A & B, Phoenix, Port Hills, Christchurch Avon and Selwyn

YMCA Boys’ 10-11 year old 4x100m Relay – Christchurch Avon A & B, Phoenix, Papanui Toc H, Sumner, New Brighton Olympic, Selwyn and University

Bishopdale Law Girls’ 10-11 year old 4x100m Relay – Papanui Toc H A, B & C, Christchurch Avon, Port Hills A & B, New Brighton Olympic and University